Wraz z upływem czasu skóra staje się coraz cieńsza i traci swoje napięcie. Jest to konsekwencja zmniejszania się ilości kolagenu w tkankach. Zabiegi laserowe pobudzają skórę do zwiększonej produkcji tego białka i w ten sposób przyczyniają się do poprawienia kondycji skóry. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe odmładzanie twarzy.
Jakie lasery służą do usuwania zmarszczek?
Lasery, służące do odmładzania skóry, można podzielić na dwa rodzaje: ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze charakteryzują się bardziej inwazyjnym działaniem, ale też dużą skutecznością w usuwaniu zaawansowanych skutków starzenia się skóry. Lasery nieablacyjne przeznaczone są do niwelowania drobnych zmarszczek, powierzchniowych przebarwień, rozszerzonych naczynek – wyróżniają się mało inwazyjnym działaniem i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji. Zabiegi nieablacyjne trzeba jednak częściej powtarzać, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Lasery do odmładzania twarzy można również podzielić ze względu na zastosowaną technologię. Najpopularniejsze z nich to lasery: frakcyjne, pikosekundowe, tulowe. Wybór odpowiedniego urządzenia stoi po stronie lekarza medycyny estetycznej. W Klinice Ambroziak w Warszawie laserowe odmładzanie twarzy poprzedzone jest konsultacją, podczas której dobierana jest metoda oraz parametry zabiegu.
Laserowe odmładzanie twarzy – jak to działa?
Działanie lasera opiera się na kontrolowanym podgrzewaniu skóry właściwej w celu poprawienia jej gęstości, obkurczenia ujść gruczołów łojowych, spłycenia zmarszczek. W zależności od zastosowanego urządzenia mikrouszkodzenia mogą występować na całej grubości skóry (laser ablacyjny) lub tylko w jej wewnętrznych warstwach (laser nieablacyjny).
Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, jest mało inwazyjny i zazwyczaj nie wymaga rekonwalescencji. Po zastosowaniu większości laserów można od razu wrócić do codziennego trybu życia. Wyjątkiem jest zabieg dermabrazji wykonany laserem ablacyjnym, który powoduje intensywne złuszczenie naskórka na całej twarzy – wówczas przez kilka dni trzeba nosić specjalny opatrunek i najlepiej pozostać w domu. Lasery nieablacyjne powodują tylko lekkie zaczerwienienie skóry, które ustępuje zazwyczaj już po kilku godzinach.
Po każdym zabiegu laserowym konieczna jest ochrona skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Światło lasera uwrażliwia skórę na działanie UV i może spowodować powstawanie uszkodzeń posłonecznych. Dlatego konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przez kilka tygodni po laseroterapii.
Efekty laserowego odmładzania twarzy
Zabieg laserowy pobudza produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu poprawia się jej struktura – staje się ona elastyczniejsza i jędrniejsza. Przy pomocy lasera można również zredukować zaczerwienienia i przebarwienia. Wyraźną poprawę kondycji skóry uzyskuje się po 4-6 sesjach. Po serii zabiegów skóra odzyskuje równomierny koloryt i witalność na długi czas. Podczas konsultacji po laseroterapii lekarz poinformuje Cię, kiedy warto wykonać zabieg przypominający, aby podtrzymać efekty terapii.
Chcesz poznać inne możliwości nowoczesnych laserów używanych w medycynie estetycznej? Wejdź na stronę Find Beauty Expert i zobacz więcej.